Klinika Ambroziak oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu: dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej i klinicznej, laryngologii, ortopedii, andrologii, urologii oraz fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii.
Porada

Zadbana czterdziestka

Materiały Partnera
28 marca 2017

Czterdzieste urodziny to dla niektórych kobiet bardzo symboliczny jubileusz. Część z nas uważa, że to moment, w którym rusza lawina procesów starzeniowych, które nieodwracalnie zmieniają naszą twarz. Jednak niepotrzebnie demonizujemy ten czas.

Istnieją oczywiście pewne czynniki, które determinują nasz wygląd i nie mamy na nie wpływu – jak na przykład predyspozycje genetyczne, choroby ogólnoustrojowe czy zanieczyszczenie środowiska. Na szczęście wszystkie pozostałe możemy, chociaż w pewnym stopniu, kontrolować. Istnieją pewne uniwersalne zalecenia jak stosowanie fotoprotekcji przez cały rok, zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu, unikanie używek, odpowiednia ilość snu, zadbanie o odpoczynek i relaks, zróżnicowana dieta, regularna aktywność fizyczna czy systematyczna domowa pielęgnacja kosmetykami dopasowanymi do potrzeb i wieku, połączona najlepiej z codziennym domowym masażem twarzy.

Ale cóż, nie ma się co czarować, procesu starzenia nie unikniemy. Możemy natomiast regularnie stymulować skórę i naskórek zabiegami z zakresu kosmetologii. Przy tak szerokiej ofercie zabiegów gabinetów kosmetycznych i klinik, trudno jest samodzielnie podjąć decyzję, który z nich jest właśnie dla nas. Z pomocą przychodzą nam doświadczeni kosmetolodzy, którzy precyzyjnie dobiorą odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Ze względu na typową w tym wieku skłonność do przesuszania i utraty wody, powinnyśmy skupić się na nawilżaniu. Jednym z lepszych sposobów na przywrócenie odpowiedniego nawodnienia skóry jest zabieg Intraceuticals, w którym wykorzystywany jest oczyszczony tlen, za pomocą którego wtłaczana jest ampułka z aktywnych składników (kwas hialuronowy, kolagen, witamina C, antyoksydanty). – Regularne zabiegi pozwolą na uzyskanie efektu gładkiej, nawilżonej i zrewitalizowanej skóry – tłumaczy Beata Dzudzińska-Czajka, kosmetolog z Kliniki Ambroziak.

Nie tylko wiek decyduje o kondycji skóry. Ma na nią wpływ wiele czynników zewnętrznych, jak zanieczyszczenie powietrza, mróz czy nadmierne opalanie, tryb życia, aktywność fizyczna i oczywiście geny. Na geny nic nie poradzimy, ale możemy powalczyć z negatywnym wpływem pozostałych czynników.


Pierwszym krokiem do prawidłowej pielęgnacji skóry po 40 roku życia jest regularna stymulacja odbudowy naskórka przy pomocy peelingów i złuszczania kwasami. – Dzięki takim terapiom w okresach jesienno-zimowych skóra jest mocno pobudzona, a co za tym idzie bardziej podatna na inne zabiegi pielęgnacyjne – tłumaczy Beata Dudzińska-Czajka.

Jeśli chodzi o pielęgnację domową, to pamiętajmy, żeby stosować kosmetyki zawierające witaminę A, retinol, a także witaminy C i E na noc, kiedy skóra ma największą możliwość regeneracji, a lekkie nawilżające i ochronne zostawić do stosowania na dzień. Odpowiednio dobrany krem jest doskonałym uzupełnieniem zabiegów kosmetologicznych, więc warto zainwestować w sprawdzone marki dermokosmetyków (takie jak Selvert czy Obagi).

Medycyna estetyczna również wychodzi na przeciw potrzebom kobiet w tej grupie wiekowej. Szeroki wachlarz zabiegów jest w stanie zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających pań.

Przede wszystkim warto postawić na maksymalne nawilżenie skóry twarzy. Niezastąpioną substancją stosowaną w tym wskazaniu jest kwas hialuronowy. Po 40 roku życia najlepiej sprawdzi się kwas hialuronowy usieciowany – czyli w formie żelu. Podawany w postaci mikronakłuć, wprowadzany jest głębiej niż kwas w formie nieusieciowanej. Utrzymuje się dłużej, a jego efekt nawilżający jest pełniejszy.

Kolejnym zabiegiem godnym polecenia jest resurfacing skóry z użyciem laserów frakcyjnych. Jest to zabieg, podczas którego dochodzi do uszkodzenia głębokich warstw skóry na poziomie włókien kolagenowych. Uszkodzenie prowokuje procesy naprawcze, a tym samym produkcję nowego, bezcennego dla pięknej skóry, kolagenu. Skóra goi się do siedmiu dni, a seria trzech zabiegów w odstępach czterotygodniowych pozostawi skórę w lepszej jakości, grubszą, o wyrównanej, gładkiej powierzchni i zredukuje ilość zmarszczek.

Kobiety po 40 roku życia często skarżą się na wiotkość skóry szczególnie w okolicy podbródka i policzków. Z pomocą przychodzą ultradźwięki lub nici. Ultraformer III to najnowocześniejsze urządzenie emitujące ultradźwięki. Zabieg nazywany jest nieinwazyjnym liftingiem skóry. Lekarz przykłada do skóry głowicę, bez naruszenia ciągłości skóry. Emitowany impuls może powodować niewielkie dolegliwości bólowe. Po zabiegu nie jest wymagany okres rekonwalescencji, pacjentka wraca do codziennej aktywności. Efekt podniesienia tkanek osiągany jest po trzech-czterech miesiącach i utrzymuje się kilka lat.

Nici to inwazyjna alternatywa dla ultradźwięków. Wprowadzane są pod skórę w znieczuleniu miejscowym i natychmiast napinają i podciągają tkanki. Pomimo że rozpuszczają się po kilku miesiącach efekt liftingu utrzymuje się przez kilka lat. Po zabiegu wymagane jest zachowanie około siedmiodniowej rekonwalescencji.

Piękne ciało 40-latki? Dlaczego nie. Jeżeli pomimo codziennej aktywności i zdrowej diety pozostają oporne fałdki tłuszczu, na pomoc może przyjść zabieg Zeltiq. Miejscowe zastosowanie niskiej temperatury powoduje obumieranie komórek tłuszczowych, a w następstwie usuwanie ich z organizmu. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i częściowy efekt widoczny jest już natychmiast.

Zabiegi, które cieszą się największą popularnością u kobiet grupy wiekowej 40 plus, to resurfacing skóry laserami frakcyjnymi i mezoterapia kwasem hialuronowym. Oczywiście należy poddawać się wszystkim tym procedurom z umiarem, przedyskutować najpierw z dermatologiem zasadność wykonania poszczególnych zabiegów i pożądane efekty estetyczne.

Choć trudno o jedną konkretną złotą receptę (czy raczej: złoty przepis) na bycie piękną po czterdziestce i zatrzymanie upływ czasu, zapamiętajmy hasło-klucz: „równowaga”.

wszystkie porady

Promowane porady: