Klinika Ambroziak oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu: dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej i klinicznej, laryngologii, ortopedii, andrologii, urologii oraz fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii.
Porada

Kropki zostaw biedronkom. Jak skutecznie usunąć przebarwienia?

Redakcja WP Kobieta
18 lutego 2017

Pojawiają się na twarzy i ciele. Przyczyn ich powstawania jest wiele. Ta najpopularniejsza to oczywiście nadmierna ekspozycja na słońce. Ale przebarwienia mogą powstać również na skutek zmian hormonalnych (ciąża, menopauza), przyjmowania pigułek antykoncepcyjnych czy antybiotyków i wreszcie – w wyniku uszkodzeń mechanicznych (dlatego lekarze zawsze upominają, aby nie wyciskać pryszczy!). Na szczęście metod ich likwidacji również jest sporo. Jeśli więc już dziś zaczniesz leczenie skóry, jest szansa, że w wakacje zaprezentujesz wolne od plamek oblicze.

Mają różny kształt i kolor. Mogą wyglądać jak piegi lub być ciemne jak pieprzyki. Są małymi kropkami lub rozległymi plamami. Łączy je jedno: wyglądają nieestetycznie, a w skrajnych przypadkach mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe. Przebarwienia to problem, który dotyczy 49 proc. Polek (badania przeprowadzone dla marki Olay w 2009 roku). Jednak znacząca większość z nas nie wie ani jak usunąć te, które już powstały, ani co zrobić, by kolejne się nie pojawiły. Zatem wyjaśnijmy.

KLUCZOWA PROFILAKTYKA

Przebarwienia pojawiają się, gdy melanocyty – komórki naskórka odpowiedzialne za produkcję melaniny – nie działają prawidłowo. Te nieprawidłowości mogą być uwarunkowane genetycznie (choć naukowcy jeszcze nie znaleźli genu odpowiedzialnego za ten problem), ale w dużej mierze powstają z naszej winy. Podstawowym przewinieniem jest niestosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Wystarczy, abyś codziennie smarowała twarz, szyję i dekolt emulsją z filtrem, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB. - Główną rolę w tworzeniu przebarwień odgrywa UVB, ale należy pamiętać także o promieniowaniu UVA, które również może powodować powstanie przebarwień – tłumaczy dr Katarzyna Osipowicz z Kliniki Ambroziak. - Pamiętać należy, że usunięte przebarwienia nawet po niewielkiej ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą wrócić, dlatego tak ważna jest ochrona przeciwsłoneczna – uczula lekarz.

Możesz sięgnąć po kremy do twarzy czy podkłady, które zawierają filtr. Pamiętaj jednak, że poranna aplikacja to zbyt mało. W ciągu dnia powinnaś nakładać filtry jeszcze dwa-trzy razy, w zależności od ich mocy. Lekarze zalecają, aby jesienią i zimą stosować preparaty o SPF 30. Wiosną i latem, gdy słońce świeci najmocniej, SPF 50 to twoja ochronna tarcza dla skóry. I to tyle. Naprawdę, stosowanie filtrów, zwłaszcza wtedy, gdy przyjmujesz leki fotouczulające, jesteś w ciąży czy podczas kuracji hormonalnej, to podstawowy i najważniejszy krok, by zabezpieczyć się przed ciemnymi plamkami na skórze.

DOMOWE SPOSOBY

Zauważyłaś pierwsze zmiany na twarzy czy dekolcie, ale nie wpadasz w panikę, tylko szukasz sposobów do wypróbowania we własnej łazience? Zacznij od nawilżającej i rozjaśniającej maseczki z ogórka. Dwa razy w tygodniu nałóż na twarz plastry świeżego, dokładnie umytego ogórka. Po 20 minutach zdejmij maseczkę, wykonaj delikatny masaż twarzy, ale nie zmywaj pozostałości ogórkowego eliksiru. Stosowana regularnie maseczka pomoże rozjaśnić płytkie i drobne przebarwienia. Nieco bardziej zaawansowanym preparatem jest maseczka z białej fasoli i cytryny. Na oczyszczoną twarz nałóż mieszankę białej fasoli (przetartej przez sitko), łyżeczki miodu, kilku kropel oliwy z oliwek i soku z cytryny. Po 20 minutach dokładnie spłucz twarz ciepłą wodą. Mieszanina nie tylko rozjaśnia przebarwienia, ale też nawilża i uelastycznia skórę.

Aby wzmocnić działanie domowej kuracji, zacznij stosować wybielające kremy do twarzy. Niwelują już powstałe zmiany i zapobiegają pojawianiu się kolejnych. Wybielające produkty znajdziesz w ofercie marek AA, Pharmaceris, Farmona czy Eisenberg. Różnią się składem i ceną, ale łączy je jedno: musisz je stosować regularnie przynajmniej przez kilka miesięcy, aby zauważyć efekty.

WIZYTY U SPECJALISTY               

Medycyna ma kilka sposobów na usunięcie przebarwień. Jeśli więc szukasz sprawdzonej metody, od razu udaj się do dermatologa. Tam po dokładnym wywiadzie specjalista ustali z tobą plan leczenia. Nie będzie on krótki, bo usunięcie zmian wymaga czasu. Jednym z podstawowych zabiegów będzie peeling chemiczny z wykorzystaniem kwasów, np. glikolowego. Lekarz dobierze odpowiednie pH i stężenie preparatu. Zabieg jest bezbolesny, trwa ok. 40 minut i wymaga od trzech do ośmiu powtórzeń, w zależności od stanu skóry.

Ogromną popularnością cieszy się laserowe usuwanie przebarwień. W swojej ofercie ma je niemal każdy gabinet kosmetyczny, jednak dla bezpieczeństwa i optymalnych rezultatów lepiej przeprowadzić go w gabinecie lekarskim. Laser picosekundowy stosuje superkrótkie impulsy, dzięki czemu zabieg jest niemal bezbolesny. Łagodne zmiany barwnikowe można usunąć już podczas jednej sesji, której cena waha się od 500 do 1700 zł. Zmiany hormonalne wymagają kilku sesji, wykonywanych co dwa tygodnie. Wyraźną poprawę widać po czterech zabiegach, jednak w czasie stosowania kuracji trzeba bezwzględnie chronić skórę przed działaniem słońca.

Jedną z najpopularniejszych terapii depigmentacyjnych jest Cosmelan - dodaje dr Osipowicz. Kuracja umożliwia nie tylko skuteczne pozbycie się plam barwnikowych, ale też przywraca skórze gładkość i blask. Dwuetapowa terapia rozpoczyna się w gabinecie lekarskim, a następnie kontynuowana jest w domu. Dermatolog nakłada na twarz maskę, którą należy zmyć po 5-10 godzinach, w zależności od stanu skóry. Preparat zmywamy w domu, następnie przez trzy miesiące trzeba stosować krem Cosmelan 2. Pozwala to podtrzymać i pogłębić efekt zabiegu. Kontynuacja leczenia w domu gwarantuje trwałość rezultatów terapii rozpoczętej w gabinecie lekarskim i pozwala na skuteczne usunięcie przebarwień. Całość kosztuje 2200 zł, a pierwsze efekty widać już po miesiącu.

Pamiętaj jednak, że żadna z metod nie rozwiązuje problemu hiperpigmentacji na zawsze. Dlatego bardzo ważne jest, aby stosować odpowiednią profilaktykę, a nowe zmiany usuwać jak najszybciej. Z wiekiem będzie się ich pojawiało coraz więcej, zatem bacznie je obserwuj. Gdy zaczną się powiększać, zrobią się zaczerwienione czy bolesne, jak najszybciej udaj się do lekarza, aby wykluczyć możliwość pojawienia się raka skóry.

wszystkie porady

Promowane porady: