Klinika Ambroziak oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu: dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej i klinicznej, laryngologii, ortopedii, andrologii, urologii oraz fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii.
Porada

Depilacja laserowa, czyli jak pozbyć się włosków raz na zawsze

Aleksandra Kisiel
29 marca 2017

Latem każdy dzień zaczynasz od golenia nóg, zaś zimą wyjścia na basen czy siłownię musisz planować zgodnie ze schematem woskowania? Owłosienie nóg czy pach, choć zupełnie naturalne, bywa ogromnym problemem. Możesz pójść jedną z dwóch dróg: niczym hipiska zaakceptować wszystkie włoski albo znaleźć skuteczną metodę ich usuwania. Tych jest kilka – od najmniej trwałych i najtańszych jak golenie, przez woskowanie, po elektrolizę czy epilację laserową. Ta ostatnia daje najbardziej trwałe rezultaty, a wykonywana przy użyciu najnowocześniejszych laserów diodowych jest prawie bezbolesna i wymaga niewielu powtórzeń.

Opcja dla (prawie) każdego

Dawniej laserowe usuwanie owłosienia było luksusem zarezerwowanym przede wszystkim dla brunetek o niezbyt ciemnej karnacji. Jeszcze kilka lat temu usunięcie blond włosków czy epilacja ciemnej skóry nie były możliwe. Dziś bardziej czułe lasery są w stanie zniszczyć melaninę bez względu na kolor skóry. Podczas zabiegu włosy i mieszki włosowe są podgrzewane przez wiązkę światła do temperatury ok. 70 stopni Celsjusza. Ciepło niszczy włosy znajdujące się w stanie wzrostu, ale nie parzy skóry. Stąd wynika zasada, że im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, tym zabieg jest skuteczniejszy. Dlatego przed depilacją laserem skóra nie może być opalona. Przynajmniej na cztery tygodnie przed zabiegiem musisz zrezygnować z kąpieli słonecznych. W okresie zimowym nie powinnaś mieć z tym problemu. Niestety, jeśli chorujesz na łuszczycę, bielactwo lub opryszczkę, nie możesz poddać się działaniu lasera. Jeśli cierpisz na trądzik, który leczony jest witaminą A lub stosujesz preparaty z retinoidami, również musisz poczekać do zakończenia kuracji. A co ze stosowaniem lasera w ciąży? - Przyszłe mamy nie mogą korzystać z zabiegów epilacji laserowej. Zabieg, podczas którego wykorzystuje się laser, może nawet być przyczyną poronień. Jak dotąd nikt nie badał wpływu światła laserowego na rozwijający się płód. Ta metoda odradzana jest ze względu na dużą bolesność, stres i zdarzające się powikłania oraz przebarwienia spowodowane nadmiarem produkcji hormonów – tłumaczy kosmetolog Beata Dudzińska-Czajka z Kliniki Ambroziak.

Jak to działa?

Strzał wiązki światła podgrzewa włosy i ich cebulki, usuwając je trwale lub, w przypadku tych bardzo grubych i ciemnych, bardzo je osłabia. Szacuje się, że jeden zabieg usuwa ok. 30 proc. owłosienia, dlatego wymagane są przynajmniej trzy, a potem przynajmniej raz na rok trzeba zrobić zabieg utrwalający. Jednak już po pierwszej wizycie w gabinecie kosmetycznym zauważysz, że włosów zrobiło się zdecydowanie mniej. Po skończonej serii, w zależności od indywidualnych czynników, możesz pożegnać się z maszynką do golenia nawet na siedem lat! Wyobraź sobie, ile czasu zaoszczędzisz…

Czy epilacja laserowa jest bolesna?

Kiedyś była, dziś ból jest zminimalizowany, ale oczywiście odczuwanie jego poziomu to kwestia bardzo indywidualna. Jednak jeśli masz wyjątkowo wrażliwą skórę, przed zabiegiem poproś eksperta o zastosowanie znieczulającej maści. Co więcej, epilacja robiona przy pomocy lasera diodowego Vectus jest w miarę szybka. Aby „ogolić” jedną nogę, potrzebujesz ok. 30 minut, usunięcie owłosienia z pleców to około 40 minut, z wąsikiem można rozprawić się jeszcze szybciej. Wszystko dlatego, że masz do wyboru kilka rozmiarów głowic. Osoba przeprowadzająca procedurę decyduje, czy potrzebna jest taka o dużej powierzchni (gdy depilowane są nogi czy plecy), czy raczej bardziej precyzyjna końcówka, umożliwiająca depilację twarzy lub linii bikini. Ponadto laser Vectus posiada inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze – Skintel™. Przyłożony do skóry, określa on poziom melaniny i na podstawie tego odczytu ustawia w urządzeniu indywidualnie dobrane parametry zabiegu. A do tego głowica emitująca wiązkę światła jest wyposażona w chłodzącą nasadkę, która dodatkowo minimalizuje ból.

Ile to kosztuje?

Im większa powierzchnia ciała, tym droższy jest pojedynczy zabieg. Epilacja łydek to koszt ok. 400-500 zł, podobnie uda czy linia bikini. Trzeba pamiętać, że pojedynczy zabieg nie wystarczy, dlatego w większości gabinetów możesz wykupić od razu cały pakiet. Za cztery serie epilacji łydek i ud zapłacisz ok. 3400 zł. Zanim jednak podejmiesz decyzję, koniecznie udaj się na konsultację. Osoba wykonująca zabieg przeprowadzi wywiad i będzie w stanie oszacować, czy wystarczą cztery powtórzenia, czy może potrzebna będzie ich większa liczba. Mimo kosztów i konieczności powtórnych wizyt w gabinecie, epilacja laserowa jest najskuteczniejszą metodą usuwania owłosienia. Jeśli więc chcesz pożegnać się z maszynką w wakacje, zacznij planować swoją pierwszą wizytę już teraz!

wszystkie porady

Promowane porady: