Klinika Ambroziak oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu: dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej i klinicznej, laryngologii, ortopedii, andrologii, urologii oraz fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii.
Porada

Co kraj, to obyczaj… korzystania z chirurgii plastycznej

Milena Kowalska
22 marca 2017

Operacje plastyczne wciąż są dla nas tematem tabu, dlatego niechętnie przyznajemy się do choćby planów poprawiania urody. Tymczasem z najnowszych badań Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej (ISAPS) wynika, że tego typu zabiegi cieszą się nieustannie rosnącą popularnością - tylko w ubiegłym roku na świecie wykonano ich blisko 10 milionów. Najchętniej powiększamy biust, poddajemy się liposukcji i dokonujemy korekty powiek.

Kanony piękna różnią się w zależności od kraju i kultury, co ma swoje odbicie zarówno w częstotliwości przeprowadzanych operacji, jak i ich rodzaju. Zdecydowanie najchętniej na stół kładą się Amerykanie, Brazylijczycy i Koreańczycy, ale i Niemcy, Francuzi oraz Włosi. Coraz częściej w ten sposób dbają o swój wygląd również i Polacy.

- Operacje plastyczne nie są już tematem tabu i decyduje się na nie coraz więcej Polek. Najczęściej poprawiają one kształt swoich piersi poprzez powiększenie ich implantami – tłumaczy dr Tomasz Dębski z Kliniki Ambroziak. Z reguły powiększamy je przy pomocy implantów wypełnionych żelem silikonowym. Mogą one przybierać anatomiczny kształt, czyli przypominający kroplę łzy lub okrągły. Są oczywiście dostępne w całej gamie rozmiarów. Tak duża różnorodność pozwala na dobranie idealnego dla nas rozwiązania, które pozwoli cieszyć się dokładnie takim biustem, o jakim marzymy. Podniesienie piersi będzie natomiast dobrym wyjściem dla tych z nas, którym nie zależy na zmianie ich wielkości, a jedynie na zwiększeniu jędrności.

Jest to jeden z ulubionych zabiegów nie tylko Polek, ale i Brazylijek oraz Kolumbijek. Jednak Latynoski decydują się na niego nieco wcześniej niż my - niemal co piąta z nich przechodzi operację jeszcze przed 18 urodzinami. Tymczasem zdecydowanie najczęściej swoje biusty korygują Amerykanki, to właśnie w USA wszczepia się najwięcej implantów. Niemal równie często sięgają one po liposukcję, która cieszy się ogromną popularnością również w Indiach, Meksyku i Europie. Na Starym Kontynencie na odsysanie tłuszczu decyduje się przeszło 100 tys. osób rocznie.

- Obecnie dysponujemy bardzo nowoczesnymi metodami rozbijania tkanki tłuszczowej na zasadzie wibracji infradźwiękowej. System N.I.L. pozwala na bezpieczne usuwanie dużej ilości tkanki tłuszczowej, znaczne skrócenie czasu operacji i leczenia pooperacyjnego oraz uzyskanie bardzo dobrego efektu bez widocznych nierówności na powierzchni skóry. Co więcej, usunięty tłuszcz nadaje się do transplantacji w inne miejsca ciała, np. do piersi - tłumaczy dr Tomasz Dębski z Kliniki Ambroziak.

Kolejnym, bardzo powszechnym sposobem pomagającym osiągnąć wymarzoną sylwetkę jest abdominoplastyka, czyli usunięcie nadmiernej ilości skóry i tłuszczu z brzucha oraz plastyka jego mięśni. Najczęściej wykonuje się ją w USA i Brazylii, ale jest też jednym z najpopularniejszych zabiegów w Niemczech i Francji. Dzięki niej możemy cieszyć się wymarzonym sześciopakiem bez godzin spęczonych na siłowni, ale też pozbyć nadmiaru skóry, który pozostał po znacznej utracie masy ciała. Wycięcie fałdów skórnych to główny powód, dla którego na plastykę brzucha decydują się Polacy.

Plastyka powiek z kolei kojarzy nam się przede wszystkim z Azją. I słusznie, to właśnie jej najchętniej poddają się młodzi Koreańczycy czy Chińczycy, gdyż pozwala na usunięcie fałdy mongolskiej i spektakularne otwarcie oka. Niemniej, jest to również jedna z najbardziej efektownych metod odmłodzenia twarzy, dlatego najwięcej tego typu operacji wykonuje się w ojczyźnie samby. Z usuwania zmarszczek, obwisłej skóry czy worków pod oczami tą metodą chętnie korzystają także Europejczycy. Na wschodzie tę operację wykonuje się głównie u osób ok. 20 roku życia, zaś na zachodzie u nieco starszych - około 40-50-letnich. Po zabiegu obserwujmy szybkie i wyraźne rozjaśnienie i ożywienie spojrzenia oraz znaczącą poprawę świeżości wyglądu.

Azjaci, zdecydowanie bardziej niż plastykę ciała, upodobali sobie korektę twarzy. Poza zmianą kształtu oka, regularnie korzystają także z operacji nosa i przeszczepu tłuszczu oraz implantów twarzowych. Preferowany przez nich efekt końcowy jest nieco bardziej wyraźny niż ten, na który nastawiają się mieszkańcy Starego Kontynentu. Choć także i oni chętnie poprawiają wygląd twarzy.

Nos jest drugą, zaraz po piersiach, najczęściej upiększaną przez Polaków częścią ciała. Gdy ma zbyt szeroki, wystający lub asymetryczny czubek - kształtujemy jedynie jego część chrzęstną. Natomiast gdy jest krzywy lub garbaty - operujemy również część kostną. Często zdarza się, że decyzja o zabiegu wynika z przesłanek nie tylko estetycznych, ale i zdrowotnych - krzywa przegroda nosowa, prowadząca do niedrożności, powoduje kłopoty z oddychaniem.

- Mniej więcej połowa pacjentów, którzy chcą poprawić wygląd nosa, ma również defekt funkcjonalny - trudności z oddychaniem, chrapaniem czy sapaniem. Najczęstszą przyczyną jest krzywa przegroda nosowa, którą korygujemy podczas jednej operacji. Zazwyczaj przeprowadzamy tzw. pełną korekcję - poprawiamy poszczególne elementy składowe nosa podczas jednego zabiegu, dzięki temu po wygojeniu mamy również poprawę w jakości oddychania pacjenta - wyjaśnia ekspert Kliniki Ambroziak.

Z roku na rok rośnie liczba przeprowadzanych w Polsce operacji plastycznych. Choć wciąż jest to zabieg, o którym trudno nam otwarcie mówić, coraz częściej zauważamy jego zalety. Estetyczna poprawa wyglądu znacząco wpływa na podniesienie jakości życia, samooceny i pewności siebie.

wszystkie porady

Promowane porady: