Klinika Ambroziak oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu: dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej i klinicznej, laryngologii, ortopedii, andrologii, urologii oraz fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii.
Porada

Botoks dobry na wszystko?

Redakcja WP Kobieta
8 stycznia 2017

Choć jest w użyciu „dopiero” od 1991 roku, trudno wyobrazić sobie dzisiejszą pielęgnację urody bez toksyny botulinowej. Zanim jednak botoks stał się kluczową substancją wykorzystywaną w gabinetach medycyny estetycznej, był stosowany w terapii zeza. I to właśnie okulista, dr Alan Scott, zastosował toksynę botulinową (wówczas wykorzystywaną przede wszystkim do produkcji broni biologicznej), aby sparaliżować mięśnie gałki ocznej u pacjentów z zezem.

Terapia przyniosła świetne rezultaty, doktor nazwał więc preparat Oculinum, uzyskał zgodę FDA na stosowanie go u ludzi, a kilkadziesiąt lat później sprzedał preparat koncernowi farmaceutycznemu, który wprowadził go na rynek pod nazwą botoks. I tak w latach dziewięćdziesiątych człowiek zyskał ważnego sojusznika w walce z czasem i starością. Ale nie tylko. Bo zwalczanie zmarszczek i bruzd to tylko jedno z wielu zastosowań toksyny botulinowej. I choć może się zdawać, że botoks „robią sobie” wszyscy, jest kilka przeciwwskazań do jego zastosowania. Przede wszystkim preparat należy odstawić w czasie ciąży. - Choroby nerwowo-mięśniowe, uczulenie na składniki preparatu, przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki aminoglikozydowe, penicylamina, blokery kanałów wapniowych), to kolejne powody, dla których trzeba wstrzymać się z botoksem - wymienia dr Katarzyna Żórawicz, dermatolog z Kliniki Ambroziak. - Jeśli jednak nie ma medycznych przeciwwskazań, w celach estetycznych można stosować botoks już po 20. roku życia. A w przypadku leczenia zeza czy migren, nawet wcześniej - dodaje.

W jakim wieku można zacząć kurację botoksem? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Przeciwwskazania do zastosowania toksyny botulinowej obejmują przede wszystkim ciążę, choroby nerwowo- mięśniowe, uczulenie na składniki preparatu, przyjmowanie niektórych leków (antybiotyki aminoglikozydowe, penicylamina, blokery kanałów wapniowych). W przypadku korekcji zmarszczek mimicznych można stosować toksynę botulinową już nawet około 20 roku życia. Jeżeli natomiast stosowana jest ze wskazań leczniczych, jak np. leczenie zeza, można ją stosować także u dzieci (nawet kilkumiesięcznych), po szczegółowej konsultacji lekarskiej.

Złota rączka?

Problem nadmiernej potliwości dotyczy w równym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. I dla obu płci jest równie dokuczliwy. Spocone dłonie, stopy czy pachy można leczyć na różne sposoby. Od 10 lat robi się to również za pomocą zastrzyków z botoksu. - Preparat wprowadza się do skóry metodą nakłuwania, za pomocą bardzo krótkiej i cienkiej igły. Obszar poddawany zabiegowi jest zawczasu znieczulany maścią. Ponadto, ewentualne dolegliwości bólowe niwelowane są dzięki zastosowaniu stałego chłodzenia podczas zabiegu - tłumaczy dermatolog z Kliniki Ambroziak. Niestety, metoda ta nie załatwia problemu raz na zawsze. Jeden zastrzyk blokuje wydzielanie potu na 6-8 miesięcy, zaburzając komunikację między układem nerwowym i gruczołami potowymi. I choć metoda jest bezpieczna, ze względu na bolesność i cenę, nie jest jeszcze popularna.

Pełne usta

Powiększanie ust wypełniaczami to zabieg, który przez ostatnie dwa lata jest chyba najczęściej wykonywany u pacjentek klinik chirurgicznych. Możemy za to podziękować Kylie Jenner, która po latach wymigiwania się, w końcu przyznała, że jej pełne wargi to nie zasługa natury, a wypełniaczy. Problem polega na tym, że nie każda miłośniczka ust XXL wykonywała zabieg w sprawdzonym gabinecie czy klinice. Stąd na ulicach widać takie tłumy posiadaczek karpiego uśmiechu czy kaczego dziobka.

Dość powszechnym problemem jest również  występowanie promienistych bruzd i zmarszczek wokół ust. Są to tzw. zmarszczki  palacza, występujące często  również u osób niepalących papierosów. W celu zniwelowania tej przypadłości można zastosować ostrzykiwanie toksyną botulinową mięśnia okrężnego ust. Lekarz podaje precyzyjnie niewielkie ilości botoksu w punkty nad czerwienią wargową, co prowadzi do osłabienia mięśnia prowokującego powstawanie tego typu defektów.

Pamiętaj tylko, że nie jest to zabieg, który potrafi wykonać każda kosmetyczka czy lekarz, dlatego wybieraj sprawdzone i prestiżowe ośrodki.

Uśmiech w sam raz

Ilekroć pozujesz do zdjęć lub ktoś pstryka ci fotkę z zaskoczenia, starasz się za wszelką cenę kontrolować szerokość swojego uśmiechu? Nie chcesz, żeby wszyscy widzieli górne dziąsła, które są idealnie wyeksponowane, za każdym razem, gdy ktoś powie dobry żart? To dość powszechny problem, który można zlikwidować w 5 minut w gabinecie lekarskim.

Korekty tzw. uśmiechu dziąsłowego dokonuje się również przy użyciu toksyny botulinowej.  Substancję podaje się domięśniowo w okolicy skrzydełek nosa,  w precyzyjnie określonych dawkach. Jeśli bowiem zastosuje zbyt małą dawkę toksyny botulinowej, efekt będzie niewidoczny, zaś nierówne ostrzyknięcie spowoduje, że twój uśmiech stanie się asymetryczny, jak przy porażeniu nerwu twarzowego. Masz więc dwa wyjścia, możesz pogodzić się ze swoim uśmiechem i zrobić z niego znak rozpoznawczy, jak Julia Roberts, a jeśli taka opcja nie wchodzi w grę, zaplanuj wizytę u dobrego chirurga. Potrwa tylko chwilę!

Pożegnaj migrenę

Jeśli przewlekły ból głowy, któremu towarzyszą nudności, utrata wzroku czy wrażliwość na światło to twoja zmora, botoks może pomóc. Zastrzyki z toksyny botulinowej aplikowane w okolice skroni, czoła, szyi i ramion sprawiają, że informacje o bólu nie docierają do zakończeń nerwowych, a tym samym, nawet jeśli nadal przechodzisz migrenę, twoje ciało po prostu o tym nie wie. Procedura nie jest prosta, choć zdecydowanie ułatwia życie pacjentom, których migreny są nie do zniesienia. Mniej więcej co 3-6  miesiące wykonywanych jest kilkadziesiąt zastrzyków. I choć zabieg jest kosztowny, bo wymaga użycia znacznej ilości botoksu, dla wielu to cena, którą są w stanie zapłacić, aby żyć bez bólu.

Trądzik nie młodzieńczy

Próbowałaś już wszystkich metod walki z trądzikiem, ale twoja skóra nadal jest niczym fabryka sebum w trybie produkcji non-stop? Rozwiązaniem może być wstrzyknięcie niewielkich ilości botoksu płytko pod skórę, aby zablokować produkcję sebum. Ilość leku dobiera się tak, aby nie paraliżował mięśni twarzy, zatem nadal będziesz cieszyć się pełną mimiką, ale będziesz mogła pożegnać trądzik wywoływany przez przetłuszczanie się skóry. Oczywiście, jak wszystkie zabiegi z zastosowaniem botoksu, i ten wymaga powtórzenia po kilku miesiącach.

wszystkie porady

Promowane porady: