Klinika Ambroziak oferuje pełen zakres wzajemnie uzupełniających się zabiegów z zakresu: dermatologii estetycznej i klinicznej, chirurgii plastycznej i naczyniowej, flebologii, ginekologii estetycznej i klinicznej, laryngologii, ortopedii, andrologii, urologii oraz fizjoterapii, dietetyki i kosmetologii.
Porada

10 rzeczy, których nie wiesz o operacjach plastycznych

Redakcja WP Kobieta
20 kwietnia 2017
Medialny szum, który pojawią się w prasie, telewizji i mediach społecznościowych, na temat medycyny (a dokładnie dermatologii) estetycznej, często buduje jej przerysowany obraz. Czym zatem naprawdę jest medycyna estetyczna? Czy powinniśmy bać się zabiegów? Poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych mitów i faktów na temat dermatologii estetycznej.

MIT NR 1: NIEWAŻNE, CZYM SIĘ OSTRZKUJEMY

Preparaty do obstrzykiwania skóry twarzy możemy podzielić na dwie zasadnicze kategorie – środki przeciwzmarszczkowe oraz wypełniacze. Te pierwsze mają za zadanie rozluźnienie mięśni twarzy, co w rezultacie redukuje widoczne linie zmarszczek i powoduje, że nasza twarz wygląda „łagodniej”. Co innego wypełniacze – te preparaty wygładzają zmarszczki „od spodu”, wypełniając utraconą z wiekiem objętość skóry. Dlatego zawsze należy udać się do specjalisty z dziedziny dermatologii estetycznej, aby odpowiednio dobrać typ preparatu czy konkretną markę. Oczywiście, dobre efekty daje również połączenie wypełniaczy oraz preparatów przeciwzmarszczkowych. Jednak róbmy to z głową, zawsze w dobrych klinikach medycyny estetycznej.

 

MIT NR 2: WYPEŁNIACZE I ZASTRZYKI PRZECIWZMARSZCZKOWE SĄ PERMANENTNE

Jest to oczywiście nieprawda. Efekt po zabiegach z wykorzystaniem środków przeciwzmarszczkowych utrzymuje się najwyżej do czterech czy sześciu miesięcy, natomiast rezultat po zastosowaniu wypełniacza utrzymuje się maksymalnie 18 miesięcy. Co ważne – jeżeli nie będziemy zadowoleni z efektu wypełnienia (spodziewaliśmy się delikatnego powiększenia konturu ust, jednak po zabiegu wyglądamy karykaturalnie), wypełniacz zawsze można rozpuścić – cała procedura trwa 24 godziny.

 

MIT NR 3: INIEKCJE PRZECIWZMARSZCZKOWE I WYPEŁNIACZE SĄ BARDZO TOKSYCZNYMI I NIEBEZPIECZNYMI SUBSTANCJAMI

Ktoś kiedyś gdzieś usłyszał, że w medycynie estetycznej do iniekcji wykorzystuje się jad węża czy trutkę na szczury – co jest oczywiście wierutną bzdurą. Najczęściej stosowany preparat – toksyna botulinowa - to oczyszczone białko występujące w przyrodzie. Z drugiej strony, tak popularny lek bez recepty, jak paracetamol, nieumiejętnie stosowany czy nadużywany, jest niebezpieczny dla naszego zdrowia.

 

MIT NR 4: MEDYCYNA ESTETYCZNA JEST DLA STARSZYCH LUDZI

Nieprawda – w medycynie estetycznej nie istnieje pojęcie „starszy człowiek”. Każdy pacjent to indywidualny przypadek, zaś jedno jest pewne – nie istnieje dolna czy górna granica wieku. Każdy pacjent ma inną motywację do wykonania konkretnego zabiegu – czy to młodzi ludzie, którzy chcą jak najdłużej zachować swoją „młodość” (lepiej jest zapobiegać niż leczyć), czy ludzie w średnim wieku, którzy chcą po raz kolejny poczuć się młodo.

 

MIT NR 5: ZABIEGI DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ SĄ DROGIE

Nie do końca. Żartobliwie mówi się, że kobieta od urodzenia do 18. roku życia potrzebuje opieki rodziców, między 18. a 35. rokiem życia musi wyglądać, a między 35. a 55. rokiem życia musi mieć osobowość, natomiast po 55. roku życia potrzebuje dobrej gotówki. Może i materiały wykorzystywane w dermatologii estetycznej nie są najtańsze, ale trzeba na to spojrzeć w szerszej perspektywie – operacje plastyczne są droższe, ale wieloletnie stosowanie kremów przeciwzmarszczkowych (których efekt jest dużo mniejszy) również generuje koszty. Natomiast kiedy z głową, odpowiednie wcześnie, zaczniemy przygodę z medycyną estetyczną, niemal na pewno w ostatecznym rozrachunku wyjdziemy na duży plus.

Siądźmy teraz po drugiej stronie stołu i skupmy się na faktach:

 

FAKT NR 1: ZABIEGI DERMATOLOGII POZWALAJĄ NAM ZACHOWAĆ MŁODOŚĆ

Jak wcześniej wspomniano, ta gałąź medycyny w dużym stopniu opiera się o prewencję. Warto odpowiednio wcześnie zainteresować się możliwościami i dostępnymi zabiegami, warto odwiedzić klinikę medycyny estetycznej i porozmawiać ze specjalistą.

 

FAKT NR 2: DZIĘKI DERMATOLOGII ESTETYCZNEJ MOŻEMY WALCZYĆ Z NADPOTLIWOŚCIĄ

Szczególnie w sezonie letnim wiele osób czuje się niekomfortowo z powodu nadmiernego pocenia się. Najczęściej panowie, ale również panie, próbują zapobiegać tej przykrej dolegliwości, wykorzystując znane z reklam preparaty czy suplementy diety – z marnym skutkiem. Tutaj naprzeciw potrzebom wychodzi dermatologia estetyczna i ostrzykiwanie pach toksyną botulinową. Efekt jest znakomity, utrzymuje się do pół roku.

 

FAKT NR 3: PANOWIE – NIE BÓJCIE SIĘ ŁYSIENIA

Każdemu z panów po 20. roku życia sen z powiek spędzają postępujące zakola, coraz rzadsze włosy na wierzchołku głowy, aż w końcu – lśniąca łysina. Na szczęście odpowiednio wcześniej zdiagnozowane łysienie (w medycynie estetycznej przeprowadza się kompleksowe badania z wykorzystaniem tzw. trichoskopu) może być leczone farmakologicznie. Można też wykonać zabieg przeszczepu włosów dający wymiernie dobry rezultat (na przykład metoda SAFER).

wszystkie porady

Promowane porady: